سبد خرید 0

شرکت سلامت پروتئین ایرانیان به شماره ثبت 456155

بررسی خواص جگر گوسفند

جگر

یکی از اعضای داخلی بدن گوسفند جگر است که از کباب آن به عنوان غذایی کامل در مسافرت ها و تفریحات جمعی استفاده می شود.اما بهتر است هنگام تهیه و مصرف آن به نکاتی از قبیل رنگ،بو،مزه،محل طبخ و بهداشت ظروف بیشتر توجه کنید.

ترکیبات و ویتامین های انواع جگر سیاه و سفید

جگر سیاه یا کبد حاوی ویتامین هایی مانند A،E، D ،ویتامین های گروه B مانند B1,B2,B6,B12، و عناصری مانند پروتئین، آهن، اسید فولیک و روی می باشد. اما این نوع جگر کلسترول بالایی داشته که مقدار آن تقریباً دو برابر گوشت قرمز کم چرب می باشد.اما جگر سفید یا ریه که محل تبادل اکسیژن و دی اکسیدکربن است حاوی مقادیر زیادی پروتئین می باشد که در رشد بدن و عضلات نقش مهمی داشته و همینطور از چربی کمتری نسبت به جگر سیاه برخوردار است،اما ارزش غذایی پایین تری نسبت به آن دارد.

خواص درمانی جگر سیاه

1-  فراوانی آهن و ویتامین B12 موجود در جگر سیاه در درمان کم خونی بسیار مفید است.

2-  ویتامین A موجود در آن در پیشگیری از خشکی چشم، پوست و شبکوری مؤثر است.

3-     این نوع جگر دارای مقدار زیادی روی می باشد که این عنصر در رشد جسمانی کودکان تآثیر بسزایی دارد.

4-     ویتامین های E و D در جگر سیاه به رشد استخوان و درمان مبتلایان به پوکی استخوان کمک می کند.

مضرات استفاده بیش از حد از جگر سیاه

مصرف روزانه این نوع گوشت موجب جذب کلسترول بیش از نیاز بدن شده و از طرفی نیز تجمع آهن در بافت کبد و کلیه به کارایی این اعضا آسیب وارد می کند.خصوصاٌ در بدن آقایان موجب افزایش هموسیستئین شده و زمینه ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را فراهم می سازد.

جگر سیاه را از دام های جوان تهیه کنید!!

از آنجایی که تجمع داروها ، مواد شیمیایی و سموم بدن دام و سوخت و ساز مواد غذایی در جگر سیاه گوسفند انجام می شود احتمال سالم بودن آن کم است در نتیجه بهتر است از دام های جوان تر که سموم کمتری را در احشای خود جای می دهند استفاده کنیم.

منابع:

http://www.nazweb.ir

http://www.webshad.com

http://www.hidoctor.ir